Kako sačuvati energiju za crne dane

Kako sačuvati energiju za crne dane

Kućni sistemi za skladištenje električne energije nikada nisu bili popularniji zbog toga što očigledno obezbeđuju čistu energiju u trenutku kada mnogi gube poverenje u pouzdanost električne mreže i žele da postanu energetski nezavisniji.


Skladišne baterije se mogu puniti strujom iz distributivne mreže, ali i strujom koju možete generisati iz obnovljivih izvora poput solarnih panela na kuće, i zato postaju sve privlačnije, posebno među takozvanim prozjumerima – kupcima proizvođačima.

Rezerva struje u slučaju restrikcija

U slučaju nestanka struje, kućni skladišni sistem će obezbediti rezervu za više od 10, pa čak i 20 sati.


Imajući u vidu energetsku krizu na evropskom kontinentu, nedostatak tradicionalnih fosilnih sirovina za proizvodnju struje, kao i učestalu potrebu da se domaćinstva i razna preduzeća uključe u proizvodnju struje iz obnovljivih izvora – kućni sistemi za skladištenje električne energije su na vrhuncu svoje popularnosti.


Uz to, sve primetniji požari, poplave ili suše ometaju stabilno funkcionisanje distributivnih mreža širom sveta, pa mnoga domaćinstva pribegavaju tome da skladište energiju koju sami proizvode, kako ne bi ostali u mraku tokom vanrednih situacija.

Solarni panel i kućna baterija – Savršen spoj

U slučaju da posedujete i solarni panel – baterija će se preko dana dopunjavati dok god razlog za nestanak struje ne bude otklonjen, omogućavajući da nastavite sa vašim uobičajenim aktivnostima. U suprotnom, vlasnici solarnih panela bez ovakvih skladišnih sistema bi ostali bez struje kao i svi drugi potrošači.


Domaćinstva i preduzeća koja same proizvode deo energije za svoje potrebe vide skladištenje tako proizvedene energije – kao neophodnost, što im omogućava ne samo da budu energetski nezavisni od distributivne mreže, već i da električnu energiju generisanu iz obnovljivih izvora sačuvaju za trenutak kada im je potrebna.


Na primer, prozjumer može odlučiti da napaja svoje domaćinstvo ili preduzeće iz sopstvene proizvodnje i skladišnih kapaciteta tokom dana kada je energija iz distributivne mreže skuplja, a da se prebaci na elektromrežu preko noći, kada solarni paneli ne proizvode struju.

Tehnologija koja napreduje

Sa ubrzanjem trenda korišćenja struje proizvedene iz obnovljivih izvora, baterije za akumuliranje energije is solarnih panela doživljavaju procvat. Iako su do sada najčešće korišćene za sisteme koji su van mreže, litijumske baterije su omogućile da i oni potrošači koji su povezani na mrežu mogu da troše energiju koju sami proizvedu i postanu nezavisniji.


Danas postoje baterije i za jednosmernu i naizmeničnu struju, a najčešće se mogu sresti olovo-kiselinske, litijum-jonske i „redox flow“ baterije. Iako su u prošlosti pretežno dominirali olovo-kiselinski sistemi, danas litijumske baterije omogućavaju mnogo veću efikasnost i imaju duži životni vek.

Da li se ulaganje u sistem za skladištenje struje isplati?

Visoka cena sistema za skladištenje električne energije često je faktor koji odvraća vlasnike postojećih solarnih sistema da ulože značajna dodatna sredstva, ali sa druge strane, ukoliko dođe do umanjenja povlastica za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, mnogi će verovatno razmisliti o kućnim baterijama kao o isplativijem rešenju.


Međutim, neki ljudi ulažu u kućne skladišne sisteme i ne razmišljajući o isplativosti investicije, jer žele da se snabdevaju energijom koju sami proizvedu, u svakom trenutku dana i noći, i pronalaze vrednost u tome da su energetski nezavisni i da se napajaju čistom strujom.